Giełda – podstawowe funkcje

Działanie giełdy dla wielu pozostaje tajemnicą, choć warto się temu dokładnie przyjrzeć. Nie jest przecież powiedziane, że nawet dysponując małym kapitałem początkowym, nie można zostać giełdowym graczem. Można jak najbardziej, gdyż giełda pod tym względem jest dostępna dla wszystkich. Tak więc nie trzeba się tego obawiać, że mają niewielkie oszczędności, jesteśmy skazani na to, by one na nas nie pracowały. Nawet taką kwotę warto zainwestować.

Jednak osoby, które mają niewielki kapitał, co jest zrozumiałe, są bardziej ostrożne. Dlatego warto przekonać się do tego, by jednak spróbować swoich sił na giełdzie. Nie muszą to być od razu jakieś wielkie inwestycje, związane z dużym ryzykiem. Wręcz przeciwnie. Na początek jest to zdecydowanie odradzane.

Najpierw dokładnie się zapoznajmy z mechanizmami giełdowymi, z podstawowymi pojęciami. Giełda to regulowany rynek, na którym dochodzi do wymiany handlowej – czyli po prostu do kupowania i sprzedawania. Przedmiotem tej wymiany są określone instrumenty finansowe. Mogą to być popularne papiery wartościowe – akcje i obligacje. Wykupując obligacje jakiejś firmy czy też np.

skarbu państwa, ten podmiot staje się naszym dłużnikiem. W umowie mamy zapisane, po jakim czasie dłużnik zobowiązuje się wykupić te obligacje, tym samym spłacając swoje zobowiązanie. W dodatku, musimy być też poinformowani, na jakiej podstawie będą naliczane odsetki. To właśnie ten procent będzie naszym zyskiem. Taka inwestycja nie musi być ryzykowna, nie jest jednak także nastawiona na spektakularne sukcesy finansowe.

Jednak dla wielu osób świadomość, że nie ryzykują za wiele jest bardzo ważna..